top of page
  • Zdjęcie autoraMarta Szwarc

Organizacja domowego biura, czyli jak być efektywnym podczas pracy w domu


Niejeden pracoholik pewnie nieraz usłyszał kąśliwy komentarz, że powinien zamieszkać w biurze. Ale covidowa rzeczywistość wywróciła wszystko do góry nogami. Nagle, to biuro wprowadziło się do naszych mieszkań. Niespodziewanie, nie pytając nas o zgodę, bez względu na to, ile mamy metrów kwadratowych.


Oto kilka subiektywnych rad jak odnaleźć się w nowych okolicznościach:


1. EGZAMIN Z SAMODYSCYPLINY – nie czekaj na dobry moment z rozpoczęcie pracy. Nawet bardzo utalentowani pisarze, jak Ernest Hemingway czy Tomasz Mann, narzucali sobie konkretne godziny pracy twórczej i byli im wierni. Łatwiej Ci się skoncentrować w nocy, kiedy cały dom śpi? Świetnie! Korzystaj z tego luksusu (tylko nie dzwoń wtedy z pytaniami do przełożonego). Ważne, żeby wyznaczyć sobie godziny pracy i ich przestrzegać.


2. W PIDŻAMIE CZY W SZPILKACH? – jeśli tylko nie musisz włączać kamerki, to możesz uczestniczyć w audiokonferencji rady nadzorczej nawet w koszuli nocnej. Pamiętaj jednak że pidżama to podstępny przyjaciel. Wiele osób twierdzi, że ładne ubranie i poranny makijaż pomaga im w wewnętrznej mobilizacji do pracy. Przemyśl, czy to jak wyglądasz wpływa na Twoje samopoczucie i wybierz takie ubranie, które Cię zmotywuje do pracy, a nie na odwrót.


3. WYZNACZ PRZESTRZEŃ PRACY i niech to nie będzie sypialnia. Specjaliści od leczenia zaburzeń snu są zgodni co do tego, że nie ma nic gorszego niż praca w miejscu, w którym wypoczywamy. Nie będziesz efektywny pracując w sypialni, ani wypoczęty relaksując się w miejscu, w którym cały dzień pracowałeś. Kuchnia wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, jeśli lubisz pracując popijać kawę. Oby tylko nie zwiodła Cię w międzyczasie lodówka... ;-)


4. OBOWIĄZKI DOMOWE NIE SPRZYJAJĄ KONCENTRACJI. Zaplanuj je po zakończonej pracy. Nigdy w trakcie. Robienie czegoś w międzyczasie to tylko pozorna oszczędność czasu. Wyprawa do łazienki, żeby włączyć pralkę może skutkować tym, że wrócisz do laptopa z maseczką na twarzy lub farbą na włosach. Niech czas pracy będzie przeznaczony na pracę. A przerwy niech wiążą się z czymś przyjemnym, a nie domowymi obowiązkami.


5. „PEŁNA CHATA” CZY DOMOWE PRZEDSZKOLE? - Pamiętasz ten kultowy serial? Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym to nie narzekaj - jesteś w grupie szczęściarzy. Sprawdź w jakich godzinach dzieci mają zajęcia prowadzone zdalnie i zaplanuj sobie wtedy pracę. Większym wyzwaniem są maluchy. Nawet jeśli dotychczas nie korzystałeś z pomocy rodziny - proś o pomoc w opiece. Dobrym rozwiązaniem jest pomoc sąsiadów, którzy mają dzieci w podobnym wieku, np. do 12:00 bawią się u nas, a po 12:00 u was.


6. BĄDŹ ASERTYWNY. Postaraj się być restrykcyjnym wobec wszystkiego, co Cię rozprasza w czasie pracy. Nie odbieraj telefonów od przyjaciółki, bo wiadomo, że to nie będzie krótka rozmowa. Poproś mamę, żeby nie wpadała do Ciebie między 9:00 a 15:00 bo to Twój czas przeznaczony na pracę. Nie daj się wciągnąć w pogawędki na Whatsapp i Messenger, a już na pewno nie pozwól sobie na przeglądanie jednym okiem Facebooka.


A co, jeśli to wszystko nie zadziała? Firma rekrutacyjna Michael Page zapytała polskich pracowników o to, jak oceniają swoje doświadczenia związane z home office. Aż 65% respondentów wyraziło chęć kontynuowania wypełniania swoich obowiązków poprzez pracę z domu (badania przeprowadzone w 07/08.2020 r.). Jeśli jednak jesteś w gronie pozostałych 35% to nadszedł czas, żeby zrobić rozeznanie wśród znajomych, którzy często przebywają poza domem. Być może zgodzą się, żebyś pod nieobecność gospodarzy korzystał z ich mieszkania.

134 wyświetlenia
bottom of page