top of page
  • Zdjęcie autoraSzymon Bąk

Jak współcześnie konstruować karierę? Kilka słów o koncepcji Marka Sawickasa

„Czuję się jak ktoś, kto za chwilę ma wyskoczyć z okna na 12 piętrze wieżowca.” – tak opisał swoją sytuację student po obronie pracy magisterskiej, zapytany o swoje plany zawodowe.W takim punkcie jest obecnie wiele osób, bez względu na wiek, wykształcenie czy zdobyte doświadczenie. Truizmem jest więc stwierdzenie, że planowanie, redefiniowanie i konstruowanie kariery współcześnie jest nie lada wyzwaniem. Większa elastyczność wymuszona przez panującą pandemię COVID-19, tolerancja permanentnej niepewności wymagająca uwzględnienia zmiany miejsca zatrudnienia, nierzadko zmiany zawodu czy stanowiska, częste działania projektowe, wymagające odnajdowania się w nowych zespołach tworzonych na potrzeby danego projektu, multizadaniowość, cyfrowa bilokacja (funkcjonowanie jednocześnie online i offline) oraz towarzyszący tym zjawiskom brak czasu na autorefleksję, konkurencja i rywalizacja, przyjęcie obligatoryjnego postulatu całożyciowego uczenia się – stanowią wyróżniki współczesnego rynku pracy.


Kluczowym i najtrudniejszym pytaniem pozostaje zatem: W jaki sposób odnaleźć się w tak wymagającym świecie? Jak pozostać sobą a jednocześnie skorzystać z „oferty” multiprofesji i kalejdoskopu różnych opcji? Jak godzić sferę zawodową i prywatną, skoro granice między nimi się zacierają? Koncepcja inspirowana podejściem Marka Savickasa może stanowić punkt wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania, gdyż konieczne jest szersze spojrzenie i sięgnięcie po nowe metody.


Dlatego chcemy zaprosić Was do czytania i komentowania naszego cyklu artykułów prezentujących zarys autorskiej propozycji, inspirowanej podejściem Marka Savickasa. Pragniemy przybliżyć i promować podejście, które autor nazwał projektowaniem życia wymagającym biograficznej refleksyjności oraz dostrojeniem swojej tożsamości, predyspozycji zawodowych i wymogów rynku pracy. Warto rozpocząć ten proces z przekonaniem, iż „kiedy wiesz, kim jesteś, możesz dokonać wszystkiego…” (Terry Pratchett).


Szymon Bąk

35 wyświetleń
bottom of page